2. Dylewicz Filip 16.2
3. Burke Pat 13.9

Nie składamy broni

Niedziela, 19 Marca 2017 16:10 | Andrzej Jasicki
Asseco Gdynia pojechało do Zgorzelca bez jednego ze swoich liderów, oddanego do drużyny Mistrza Polski Stelmetu BC Zielona Góra, Filipa Matczaka. Gdynianie ulegli PGE Turowowi 79:100, ale pokazali walkę, zespołową grę (4 zawodników z dwucyfrową zdobyczą i jeszcze dwóch bardzo jej blisko) oraz udowodnili, że nie można spisywać ich na straty.

Przed rozpoczęciem spotkania wiadomo było, że gospodarze to zespół niezwykle mocny ofensywnie, szczególnie na własnym parkiecie, gdzie z 12 meczów wygrali aż 10 i potwierdzili to również dzisiaj. Punktowanie dla Turowa rozpoczął najlepszy strzelec meczu Uroš Nikolić (12 punktów), szybko odpowiedział mu również najlepszy, ale w szeregach "beach boys" Przemysław Żołnierewicz (15 punktów, 4 zbiórki, asysta). Zgorzelczanie mocno naciskali zarówno w ataku, jak i obronie, a żółto-niebiescy nie mogąc stanąć do otwartej konfrontacji, starali się trzymać blisko nich, tak aby nieustannie skracać dystans. W zdobywaniu punktów do Żołnierewicza dołączyli: Piotr Szczotka (12 punktów, 7 zbiórek, asysta, przechwyt), Krzysztof Szubarga (9 punktów, 3 zbiórki, 8 asyst) oraz Filip Put (5 punktów, zbiórka, asysta, przechwyt). Przyjezdni umiejętnie wdrażali przyjętą strategię i po 10 minutach przegrywali minimalnie 20:25.

W drugiej kwarcie PGE zintensyfikowało swoje działania ofensywne. Pod koszem kłopoty w obronie miał Put, a drużynę Asseco dotknęła niemoc w ataku, której nie poddawali się tylko Żołnierewicz i Mikołaj Witliński (10 punktów, 6 zbiórek). Gospodarze kontrolowali mecz i przed gwizdkiem na przerwę pewnie wygrywali 49:35.

Początek trzeciej odsłony meczu to całkowita dominacja zgorzelczan i zerowa skuteczność gdynian z gry. Dopiero po pięciu minutach i serii 12:0 pierwsze punkty dla gości trafił Marcel Ponitka (10 punktów, 5 zbiórek, 6 asyst, 2 przechwyty). W szeregach Asseco coś drgnęło - trafiać zaczęli: młody Karol Kamiński (4 punkty), Szczotka, Witliński i Mariusz Konopatzki (3 punkty, asysta). Żółto-niebiescy zmniejszyli stratę, ale przed ostatnią częścią meczu ciągle wysoko przegrywali 51:70.

Ostatnie 10 minut spotkania to umiejętne kontrolowanie gry przez gospodarzy. Asseco punktowało i nawet zmniejszyło różnicę w wyniku do 13 "oczek". Dobrze pokazał się kolejny młodzieżowiec - Bartosz Jankowski (9 punktów, zbiórka), ale było to wszystko na co dziś było stać żółto-niebieskich. Turów trafiał ważne rzuty, nie pozwalał na rozwiniecie skrzydeł przez gości i koniec końców wygrał 100:79.

Ciężki mecz z mocnym rywalem, który jest zdecydowanym królem własnego parkietu. Asseco zagrało odważnie, zespołowo, choć nie ustrzegło się zbyt dużej ilości strat (16-8). Całkiem nieźle wypadła gdyńska młodzież, a Żołnierewicz kolejny raz udowodnił, że śmiało można na niego liczyć i nadszedł czas jego dominacji w zespole.

Teraz wracamy do Gdynia Arena i w czwartek 23 marca podejmujemy wicelidera PLK Anwil Włocławek.

PGE Turów Zgorzelec - Asseco Gdynia 100:79 (25:20, 24:15, 21:16, 30:28)

PGE Turów Zgorzelec: Nikolić 21, Michalak 18, Archibeque 15, Ikovlev 15, Carter 11, Brown 9, Bochno 6, Jackson 5, Borowski 0, Gospodarek 0, Karmasz 0, Lichnowski 0

Asseco Gdynia: Żołnierewicz 15, Szczotka 12, Ponitka 10, Witliński 10, Jankowski 9, Szubarga 9, Put 5, Kamiński 4, Konopatzki 3, Czerlonko 2, Frąckiewicz 0, Kołodziej 0