2. Dylewicz Filip 16.2
3. Burke Pat 13.9

Niesamowity Szubi

Sobota, 08 Kwietnia 2017 20:38 | Andrzej Jasicki
Asseco Gdynia jechało do Torunia, aby mężnie walczyć z Polskim Cukrem i postarać się dobrze zaprezentować w starciu z czwartą siłą PLK. Mogło to przy odrobinie szczęścia dać cień szansy na końcowy sukces i pokonanie mocnych rywali. Udało się zrealizować dwa pierwsze cele, los sprzyjał jednak gospodarzom i Twarde Pierniki pokonały we własnej hali gdynian 109:108.

Żółto-niebiescy nie oddali tanio skóry. Fenomenalnie zaprezentował się Krzysztof Szubarga (42 punkty, 2 zbiórki, 4 asysty, 4 przechwyty), a o poziomie ogromnego zaangażowania w obronie może świadczyć fakt, że "beach boys" kończyli spotkanie bez czterech podstawowych graczy (spadli za 5 przewinień). Należy również podkreślić, że oprócz Szubargi dobre zawody rozegrali "otwierający się na dobre" Filip Put (16 punktów, 4 zbiórki, przechwyt), Przemysław Żołnierewicz (18 punktów, 4 zbiórki, 5 asyst, 3 przechwyty) oraz Piotr Szczotka (10 punktów, zbiórka, 3 asysty).

Gospodarze rozpoczęli spotkanie z mocnym przytupem i w drugiej minucie wygrywali już 5:0. Wśród gdynian panowała niemoc, którą pierwszy przełamał Put. Później dołączyli do niego Szczotka, Wojciech Czerlonko (7 punktów, zbiórka, asysta) i Roman Szymański (4 punkty, zbiórka, asysta). Ich starania były jednak, jak kropla w morzu potrzeb. "Cukierki" miały miażdżącą przewagę i pierwsze 10 minut wygrały 33:11. Wydawało się, że nie ma nadziei. W 12 minucie torunianie wypracowali już 27 punktów różnicy do przyjezdnych i nic nie wskazywało na to, że obraz gry tak drastycznie się zmieni.

Pierwsze sygnały wejścia gdynian w dobry rytm pojawiły się jeszcze przed końcem połowy spotkania. W 19 minucie celnym osobistym Szczotka zmniejszył stratę gdynian do 5 "oczek" - 45:40, potem gospodarze skradli jeszcze punkt (49:43), ale postęp w grze Asseco był widoczny gołym okiem (wygrana 2 kwarta 32:16). Po odpoczynku na boisku zapanowało "status quo" - co gdynianie zdobyli punkt, to torunianie go odbierali, utrzymując przewagę na poziomie 10. Cały czas bardzo aktywni byli Szubarga i Put, których wspierali między innymi Czerlonko oraz Marcel Ponitka (5 punktów, 3 zbiórki, 2 asysty, przechwyt). Czwarta kwarta (wygrana przez przyjezdnych 29:18) to już na całego topnienie przewagi "Pierników". Do punktowania dołączył Żołnierewicz, w obronie "szarpał" Mariusz Konopatzki (3 punkty, 3 zbiórki, 2 asysty), a rozpędzone Asseco mocno parło do przodu i mogło zakończyć spotkanie w regulaminowym czasie. Mały błąd kosztował żółto-niebieskich dogrywkę i mimo dobrej postawy w dodatkowych 5 minutach (ważny rzut Bartosza Jankowskiego - 3 punkty), przegraną w całym starciu 109:108.

Znakomity, emocjonujący mecz, z niesamowitym zwrotem akcji oraz jeszcze bardziej niesamowitym Szubargą z jego 42 zdobytymi punktami. Szkoda ostatnich sekund czwartej kwarty, ale wielkie brawa za walkę i wiarę w sukces. Teraz tydzień odpoczynku, a już w sobotę 15 kwietnia o godzinie 18:00 Trefl Sopot w Gdynia Arena i derby!

Polski Cukier Toruń - Asseco Gdynia 109:108 (33:11, 16:32, 24:19, 18:29, 18:17)

Polski Cukier Toruń: Škifić 25, Sulima 23, Wiśniewski 20, Trotter 16, Weaver 14, Diduszko 5, Mbodj 3, Perka 3, Śnieg 0, Gałan, Michalski, Sanduł

Asseco Gdynia: Szubarga 42, Żołnierewicz 18, Put 16, Szczotka 10, Czerlonko 7, Ponitka 5, Szymański 4, Jankowski 3, Konopatzki 3, Witliński 0, Frąckiewicz, Kamiński