3. Burke Pat 13.9

Asseco Prokom Gdynia - Facebook

Szubi jak wino

Sobota, 30 Września 2017 22:31 | Andrzej Jasicki
Starcia Asseco Gdynia z Czarnymi Słupsk zawsze były bardzo zacięte i zawsze powodowały u kibiców dreszczyk emocji. Nie inaczej było również i dzisiaj, kiedy to właśnie z "Czarnymi Panterami" żółto-niebiescy otworzyli na własnym parkiecie nowy sezon 2017 / 2018 Polskiej Ligi Koszykówki. Mecz trzymał w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, a decydującymi momentami spotkania była druga kwarta oraz dogrywka, które to przesądziły o końcowej wygranej gdynian 81:77.

Strzelanie dla "Beach Boys" rozpoczął "za trzy" nowy nabytek - Jakub Garbacz (8 punktów, 2 zbiórki, 3 asysty, 2 przechwyty). "Pantery" nie dały sobie narzucić warunków stawianych przez gospodarzy i skutecznie odpierały ataki. Pierwsza kwarta był bardzo wyrównana, agresywnie w ataku, ale i w obronie pracowali: najlepiej zbierający Piotr Szczotka (12 punktów, 10 zbiórek, 2 asysty, przechwyt), pełen energii Marcel Ponitka (15 punktów, 9 zbiórek, asysta, przechwyt) oraz kolejny z "nowych", bardzo dzisiaj przydatny w "pomalowanym" - Dariusz Wyka (7 punktów, 9 zbiórek, asysta, 2 przechwyty, 2 bloki). Pod koniec tej odsłowny goście odrobili straty i wyszli na niewielką przewagę 22:20.

Kolejne 10 minut to świetna gra Asseco, w której prym wiódł nie kto inny, jak sam mistrz Krzysztof Szubarga (21 punkty, 2 zbiórki, 7 asyst), któremu jednak dzielnie pomagali Ponitka i Szczotka, a swoje punkty dołożyli również: Przemysław Żołnierewicz (10 punktów, 2 zbiórki, 2 asysty), Mikołaj Witliński (6 punktów, 6 zbiórek, blok) oraz młody Bartosz Jankowski (2 punkty, 2 asysty, przechwyt). Gdynianie wypracowali dużą przewagę i przed zejściem na przerwę wygrywali 40:33.

Po krótkim odpoczynku powoli z niemocy zaczęli wychodzić goście ze Słupska. Przeorganizowali grę i odzyskali skuteczność, co zaowocowało wygranymi kolejnymi odsłonami odpowiednio: 18:14 oraz 15:12 i spowodowało nerwowość w końcówce regulaminowego czasu gry. Na 18 sekund do końca spotkania Ponitka celnym rzutem za dwa punkty wyprowadził Asseco na prowadzenie, jednak Czarni wyrównali i pomimo dwóch prób zmiany rezultatu przez Szczotkę i Żółnierewicza dogrywka stała się faktem.

Doliczone pięć minut to kolejny "czas Szubiego", który popisał się dwoma "trójkami", ale równie udanie i również "za trzy" wsparli go: najpierw Żołnierewicz, a później (nieco niespodziewanie) Wyka. Kropkę nad i celnym osobistym postawił "Żołnierz" i Asseco pokonało w Gdynia Arena Czarnych Słupsk 81:77.

Dobry mecz, dużo walki, dużo energii, dobre "debiuty" i ciekawe pomysły taktyczne trenera Przemysława Frasunkiewicza. Pierwszy krok za nami, teraz w sobotę 7 października o godzinie 18:00 Warszawa, Torwar i Legia.

Asseco Gdynia - Czarni Słupsk 81:77 (20:22, 20:11, 14:18, 12:15, 15:11)

Asseco Gdynia: Szubarga 21, Ponitka 15, Szczotka 12, Żołnierewicz 10, Garbacz 8, Wyka 7, Witliński 6, Jankowski 2, Kamiński 0, Put 0, Kołodziej, Konopatzki

Czarni Słupsk: Watts 26, Artis 19, Wall 10, Cesnauskis 8, Aiken 7, Bonarek 6, Blaus 1, Seweryn 0, Stelmach 0, Ludwiczuk, Powideł, Urban