3. Burke Pat 13.9

Asseco Prokom Gdynia - Facebook

Magia zbilansowania

Poniedziałek, 06 Listopada 2017 22:36 | Andrzej Jasicki
Asseco Gdynia podejmowało dziś w Gdynia Arena beniaminka PLK - GTK Gliwice, i choć goście znajdują się w grupie zamykającej ligową tabelę, spotkanie nie było łatwe i tylko dzięki zespołowej grze oraz coraz większej dojrzałości żółto-niebiescy zdołali pokonać rywala i odnieść cenne zwycięstwo 84:80.

Podopieczni trenera Przemysława Frasunkiewicza grają mądrzej niż jeszcze kilka sezonów temu i dodatkowo skrupulatnie starają się bilansować swoje poczynania ofensywne, co jest obecnie istotą nowoczesnej koszykówki. Dzisiejszy mecz był kolejnym, kiedy to aż pięciu graczy zanotowało dwucyfrowe zdobycze punktowe, a jeszcze dwóch: Piotr Szczotka (8 punktów, 3 zbiórki, asysta, blok) i Filip Put (7 punktów, 2 zbiórki, 2 bloki) było o krok od tej granicy.

Gospodarze dobrze weszli w spotkanie, punktowali: czarujący podaniami i jakby od niechcenia"wykręcający" double-double Krzysztof Szubarga (11 punktów, 2 zbiórki, 12 asyst, przechwyt), celnie wypuszczający kolejne strzały Dariusz Wyka (12 punktów, 3 zbiórki, blok) oraz harujący w obronie Szczotka. Jeszcze na 10-9 "przymierzył" Jakub Garbacz (2 punkty, zbiórka) i wtedy coś się zacięło. Inicjatywa przeszła w ręce przyjezdnych, a gdynianie nie mogli znaleźć właściwej drogi do kosza. Szczęśliwie taka sytuacja trwała dość krótko, a sygnał do ataku dał (kolejny już raz) Marcel Ponitka (14 punktów, 8 zbiórek, 4 asysty), którego ochoczo wsparli notujący dobre występy: Mikołaj Witliński (12 punktów, 9 zbiórek, blok) i Filip Put. Pierwsze 10 minut zakończyło się dwoma punktami przewagi Asseco i wynikiem 20-18.

Dobra passa gdynian trwała aż do połowy trzeciej kwarty. Żółto-niebiescy stracili nieco koncentracji, co skwapliwie wykorzystali gliwiczanie, odrabiając straty i kończąc tę część gry korzystnym dla siebie wynikiem 57-59. Wtedy Asseco pokazało, jak bardzo dojrzało w ostatnim czasie i mimo tego że "nie szło" tak jakby wszyscy chcieli, zespołowym wysiłkiem potrafiło odwrócić bieg wydarzeń. Ostatnie 10 minut celnie "za dwa" rozpoczął Put, potem "swoje trzy grosze" dokładali: będący dziś "on fire" Przemysław Żołnierewicz (15 punktów, 6 zbiórek, 3 asysty, 2 przechwyty), wszechobecny Szubarga i energetyczny Ponitka. Na 23 sekundy do końca "Beach Boys" wyszli na minimalną przewagę 78-77 i wtedy swój łuk napiął Wyka - najpierw trafił "trójkę", a następnie celnie wymierzył dwa wolne. "Kropkę nad i" wykorzystując jeden "osobisty" postawił Ponitka i Asseco pokonało GTK Gliwice 84-80.

Zwycięstwo altruizmu, zespołowości i nowoczesnego zbilansowania gry. Gdynianie pokazali dojrzałość i wygrali na przekór niekorzystnemu rozwojowi sytuacji. Należy również wspomnieć, że okazję do zaprezentowania się dostali dzisiaj młodzi: Mariusz Konopatzki i Bartosz Jankowski (3 punkty, 2 zbiórki). Obaj panowie pokazali się z dobrej strony, grając agresywnie i dając cenne chwile wytchnienia starszym kolegom.

Teraz czas na odpoczynek i regenerację sił, bo już za tydzień w kolejny poniedziałek o godzinie 18:00 w Gdynia Arena gościł będzie lider PLK - Anwil Włocławek.

Asseco Gdynia - GTK Gliwice 84:80 (20:18, 21:17, 16:24, 27:21)

Asseco Gdynia: Żołnierewicz 15, Ponitka 14, Witliński 12, Wyka 12, Szubarga 11, Szczotka 8, Put 7, Jankowski 3, Garbacz 2, Konopatzki 0, Kołodziej, Pietras

GTK Gliwice: Morgan 17, Williams 16, Skibniewski 14, Hooker 10, Salamonik 7, Ratajczak 6, Radwański 4, Zmarlak 4, Piechowicz 2, Pieloch 0, Jędrzejewski