3. Burke Pat 13.9

Asseco Prokom Gdynia - Facebook

Zabójcza strefa

Poniedziałek, 13 Listopada 2017 21:37 | Andrzej Jasicki
Asseco Gdynia podejmowało dzisiaj w Gdynia Arena lidera PLK - Anwil Włocławek, i choć żółto-niebiescy bardzo starali się pokonać "Rottweilery", doświadczenie wzięło górę nad młodością i goście wygrali 109:89.

Wynik spotkania otworzył "zza łuku" notujący fenomenalną skuteczność (83.3%) "za trzy" Jakub Garbacz (17 punktów, 3 asysty, przechwyt), bardzo szybko poprawił go ocierający się o double-double Dariusz Wyka (15 punktów, 8 zbiórek, 2 asysty, 3 przechwyty) i gospodarze wyszli na prowadzenie 6:0. Anwil to jednak doświadczona ekipa (średnia wieku 27 lat) i nie pozwoliła młodzieży (średnia o 4 lata młodszym) znad Bałtyku rozwinąć skrzydeł. Włocławianie szybko kasowali wszelkie przewagi, i pomimo że do ataku włączyli się praktycznie wszyscy "Beach boys" między innymi: Przemysław Żołnierewicz (12 punktów, zbiórka, 5 asyst, przechwyt) i Krzysztof Szubarga (10 punktów, zbiórka, 7 asyst, przechwyt), a na tablicach walczyli: Wyka, Piotr Szczotka (8 punktów, 7 zbiórek, asysta, przechwyt) oraz Mikołaj Witliński (6 punktów, 2 zbiórki, asysta) to na koniec pierwszych 10 minut Anwil prowadził 35:28.

Kolejna kwarta to nieustanna walka gdynian o każdy punkt i umiejętne utrzymywanie przewagi przez przyjezdnych. Asseco atakowało zespołowo i agresywnie, co zaowocowało wyrównaną grą i minimalnie przegraną drugą częścią spotkania 17:19.

Kłopoty gospodarzy rozpoczęły się po przerwie, kiedy to włocławianie "stanęli osławioną strefą". Na takie rozwiązanie defensywne żółto-niebiescy nie mogli znaleźć recepty. Co prawda za trzy punkty trafiali Garbacz i Wyka, a udanie strefę podkoszową penetrował Marcel Ponitka (12 punktów, 3 zbiórki, 2 asysty), jednak było to zbyt mało na doskonale prezentujący się Anwil. Goście całkowicie zamknęli "pomalowane" i uszczelnili swoje szeregi obronne. Na nieszczęście zbiegło się to z wypadnięciem gdynian z rytmu. "Beach boys" sprawiali wrażenie, że w ich szeregi wkradła się niepewność i panika. Całą sytuację skrzętnie wykorzystali goście prowadząc w końcówce spotkania nawet 21 punktami.

Dwie minuty przed ostatnim gwizdkiem do boju wyruszyli najmłodsi "w rodzinie" Asseco: 19 letni Bartłomiej Pietras (3 punkty, zbiórka), Mariusz Konopatzki (1 punkt) i utalentowany strzelec Michał Kołodziej. Cała trójka pokazała się z dobrej strony wnosząc do gry dużo energii, jednak nie mogła już zmienić losów meczu i Anwil pokonał w Gdynia Arena Asseco 109:89.

Gospodarze rozegrali kolejne dobre spotkanie ze zbilansowanym atakiem, zespołową grą i dobrą skutecznością rzutów (59% za dwa punkty oraz 41% za trzy punkty). Żółto-niebiescy dali z siebie wszystko, co mają najlepsze i zrobili wszystko, co potrzeba do wygranej. Rywal jednak był za silny, zdominował "trumnę" (przewaga 42 do 27 w zbiórkach) i "wykręcił" fantastyczną skuteczność odpowiednio 52% za dwa i 51% za trzy punkty. Cóż, takie spotkana się zdarzają i trzeba mieć nadzieję, że nas wzmocnią.

Teraz szybko, bo już w najbliższy piątek 17 listopada ważne wyjazdowe starcie z King Szczecian, a potem dłuższa przerwa i do Gdynia Arena zawitamy dopiero "Barbórkowo" 4 grudnia na - derby!

Asseco Gdynia - Anwil Włocławek 89:109 (28:35, 17:19, 18:24, 26:31)

Asseco Gdynia: Garbacz 17, Wyka 15, Ponitka 12, Żołnierewicz 12, Szubarga 10, Szczotka 8, Witliński 6, Put 5, Pietras 3, Konopatzki 1, Jankowski 0, Kołodziej 0

Anwil Włocławek: Leończyk 22, Zyskowski 20, Szewczyk 18, Almeida 16, Delaš 9, Łączyński 8, Sobin 7, Airington 4, Nowakowski 4, Ciesielski 1