3. Burke Pat 13.9

Asseco Prokom Gdynia - Facebook

Zezowate szczęście

Poniedziałek, 04 Grudnia 2017 23:07 | Andrzej Jasicki
Asseco Gdynia przez ponad 30 minut przeważało w Gdynia Arena w derbowym spotkaniu PLK z Treflem Sopot, aby w ostatnich sekundach, przy remisie 78:78, nieszczęśliwie przegrać trzema punktami 78:81.

Kluczową postacią gospodarzy był gdyński rozgrywający Krzysztof Szubarga (28 punktów, 3 zbiórki, 4 asysty, 4 przechwyty, bez starty), który w najtrudniejszych dla zespołu momentach brał odpowiedzialność za wynik i indywidualnymi akcjami utrzymywał przewagę żółto-niebieskich. Niestety, mimo całkiem przyzwoitej gry całego zespołu, naprawdę dobrą pomoc Szubardze dał tylko inny weteran - kapitan gdynian - Piotr Szczotka (12 punktów, 6 zbiórek, asysta, 2 przechwyty). Nasza młodzież, na którą tak bardzo liczymy, prezentowała się bardzo nierówno, przeplatając dobre zagrania z momentami całkowitego przestoju.

Mecz udanie otworzył Szczotka, a po jego akcjach Asseco prowadziło w 2 minucie 5:0. Potem do zdobywania punktów włączyli się Szubarga, Marcel Ponitka (7 punktów, 2 zbiórki, 4 asysty), Filip Put (6 punktów) oraz zaliczający 1.000 trafienie w ekstaklasie - Przemysław Żołnierewicz (4 punkty, 4 zbiórki, 2 asysty). Pierwsze 10 minut Asseco zamknęło minimalnym prowadzeniem 17:16. Dobra passa gospodarzy trwała z małymi zakłóceniami kolejne dwie kwarty. Szczególnie po pierwszej połowie sopocianie sprawiali wrażenie zagubionych, a gdynianie nie omieszkali tego nie wykorzystać, wychodząc nawet na 16 punktów przewagi.

Ostatnie 10 minut rozpoczęło się od wyraźnej przewagi "Beach Boys" 62:50, jednak z minuty na minutę sopocianie mozolnie zaczęli odrabiać punkt za punktem, a żółto-niebiescy nie potrafili znaleźć sposobu na odwrócenie takiego obrotu sprawy. Nieszczęśliwie zbiegło się to z głębokim kryzysem w szeregach Asseco. Gdynianie punktowali niewiele, jakieś punkty z wolnych zdobył Szubarga, gdzieś za dwa dorzucił Mikołaj Witliński (7 punktów, 9 zbiórek, asysta, blok), coś wpadło Ponitce, ale coraz bardziej widoczna była utrata kontroli gospodarzy nad przebiegiem spotkania. W ważnym momencie, na dwie minuty do końca spotkania, "zza łuku" trafił Jakub Garbacz (8 punktów, zbiórka, 2 asysty). Wydawało się, że wypracowujemy przewagę, jednak goście szybko wyrównali i 2 sekundy do ostatniego gwizdka to oni mieli piłkę w posiadaniu. Pod kosz, czy "trója"? - ten dylemat rozwiązał się szybko i niespodziewanie, podanie, rzut i Trefl Sopot wygrywa w Gdynia Arena 81:78.

Dynamiczne, pełne walki i emocji spotkanie, które do końca trzymało w napięciu. Myślę, że tym razem można wraz z wygranymi nie oceniać również i pokonanych, a wnioski pozostawić sztabowi trenerskiemu. Jedno jest pewne - spotkanie wygrały i przegrały rzuty za trzy.

Grudniowy maraton koszykarski został oficjalnie otwarty, a już 9 grudnia w Gdynia Arena przeciwnik z najwyższej półki - Stelmet BC Zielona Góra.

Asseco Gdynia - Trefl Sopot 78:81 (17:16, 25:17, 20:17, 16:31)

Asseco Gdynia: Szubarga 28, Szczotka 12, Garbacz 8, Ponitka 7, Witliński 7, Put 6, Wyka 6, Żołnierewicz 4, Jankowski 0, Leszczyński 0, Kamiński, Konopatzki

Trefl Sopot: Karolak 29, Zack 19, Dylewicz 15, Love 9, Stefański 5, Kolenda 2, Śmigielski 2, Kolenda 0, Marković 0, Mielczarek 0, Majewski, Motylewski