3. Burke Pat 13.9

Asseco Gdynia - Facebook

Nie tak miało być, zupełnie nie tak

Niedziela, 04 Marca 2018 21:04 | Andrzej Jasicki
Dzisiejszy wieczór miał być dla zawodników Asseco Gdynia kolejnym małym krokiem w kierunku playoff EBL. Na nasze nieszczęście stało się zupełnie inaczej i po wysokiej wyjazdowej porażce 68:88 z GTK Gliwice, udział w zmaganiach najlepszej ligowej ósemki oddala się coraz bardziej.

Bardzo ciężko się pogodzić z takim obrotem spraw, tym bardziej, że chwilę wcześniej nasi młodzieżowcy wywalczyli w Radomiu złoty medal Mistrzostw Polski w kategorii U-20 i wydawało się, że ten cenny sukces doda energii również starszym kolegom naszych "Złotek".

Jednak dziś w Gliwicach mecz układał się po myśli gdynian tylko na początku pierwszej kwarty. Wynik spotkania celną "trójką" otworzył Przemysław Żołnierewicz (12 punktów, 2 zbiórki, asysta, 2 bloki), potem dorzucił jeszcze jeden wolny i po trafieniu Jakuba Garbacza (3 punkty, 4 zbiórki, asysta, przechwyt, blok) ponownie "przymierzył" na 9:2 dla żółto-niebieskich. Była to jedna z ostatnich skutecznych akcji gości w tej odsłonie. Z drugiej strony parkietu gospodarze szybko odrobili straty i zaczęli wypracowywać przewagę. Jeszcze próbował "szarpać" skuteczny dzisiaj Filip Put (12 punktów, 8 zbiórek, 2 asysty), ale i tak pierwsze 10 minut gospodarze wygrali 18:14.

Kolejna kwarta to rozpaczliwe próby zmiany sytuacji na parkiecie. Gra "Beach Boys" poprawiła się nieco, trafiali Bartosz Jankowski (3 punkty, 2 zbiórki), Mikołaj Witliński (9 punktów, 6 zbiórek, 2 asysty), Marcel Ponitka (6 punktów, 2 zbiórki, 3 asysty) oraz najlepszy dziś w szeregach Asseco Piotr Szczotka (16 punktów, 6 zbiórek, 2 asysty). Mimo ich wspólnego wysiłku, do przerwy gliwiczanie utrzymali swoją przewagę, wygrywając pierwsze 20 minut 35:31.

Druga połowa to stałe powiększanie wyniku przez gospodarzy, którzy zdecydowanie wygrali kwartę numer trzy 22:11, a w ostatnich 10 minutach umiejętnie kontrolowali przebieg meczu, tak aby utrzymać swoją przewagę i wygrać całe spotkanie 88:68.

GTK zagrało zespołowo (21 asyst), twardo, skutecznie broniąc i wymuszając aż 17 strat gdynian. Dodatkowo żółto-niebiescy zaprezentowali słabą skuteczność "zza łuku" - tylko 20% przy 44 procentach gospodarzy.

Podsumowując - słaby mecz Asseco, w którym "Beach Boys" dali sobie narzucić przez gliwiczan ich styl gry. Cieszy dobra forma Szczotki i Puta, ale martwi słabsza postawa drużyny jako całości.

Teraz długa droga do domu, a już w kolejną niedzielę (11 marca), kolejny wyjazd i "mega" ciężki rywal - Anwil Włocławek.

GTK Gliwice - Asseco Gdynia 88:68 (18:14, 17:17, 22:11, 31:26)

GTK Gliwice: Hooker 26, Morgan 16, Palyza 15, Radwański 12, Zmarlak 6, Salamonik 4, Pieloch 3, Williams 3, Ratajczak 2, Piechowicz 1, Jędrzejewski 0

Asseco Gdynia: Szczotka 16, Put 12, Żołnierewicz 12, Witliński 9, Ponitka 6, Szubarga 5, Garbacz 3, Jankowski 3, Wyka 2, Kamiński 0