3. Burke Pat 13.9

Asseco Gdynia - Facebook

Twarda obrona Twardych Pierników

Niedziela, 08 Kwietnia 2018 16:10 | Andrzej Jasicki
Asseco Gdynia podejmowało dziś w Gdynia Arena wicelidera EBL Polski Cukier Toruń. Mecz zapowiadał się bardzo ciekawie, a zarazem jako nie lada wyzwanie dla walczących o udział w playoff żółto-niebieskich. Gospodarze próbowali podjąć rękawicę i walczyć z będącymi w doskonałej formie torunianami, ale koniec końców nie podołali temu trudnemu zadaniu i po dobrej pierwszej połowie przegrali całe spotkanie 69:87.

Wynik meczu otworzył bardzo dziś zapracowany w obronie Piotr Szczotka (6 punktów, 6 zbiórek), a chwilę później trzy punkty dołożył do tego pierwszy strzelec "Beach Boys" Przemysław Żołnierewicz (16 punktów, 6 zbiórek, 4 asysty). Asseco wyszło na prowadzenie 5:0, jednak były to miłe złego początki. Przyjezdni podkręcili tempo, a przede wszystkim zaczęli twardo i skutecznie bronić, uniemożliwiając gdynianom oddawanie rzutów z czystych pozycji. Kilka oczek zdobyli: Mikołaj Witliński (6 punktów, zbiórka, asysta, przechwyt, blok), Marcel Ponitka (10 punktów, 2 zbiórki, 2 asysty, przechwyt) oraz Filip Put (6 punktów, 4 zbiórki, asysta), ale nie wystarczyło to na wypracowanie przewagi i to goście wygrali pierwszą kwartę 21:16.

Kolejne 10 minut to intensywne odrabianie strat przez gdynian. W 13 minucie celne trafienie "zza łuku" Dariusza Wyki (8 punktów, 6 zbiórek, 3 bloki) dało gospodarzom prowadzenie 25:23 i gra obu drużyn wyrównała się nieco. Trafiali Krzysztof Szubarga (10 punktów, 3 zbiórki, 5 asyst, przechwyt) i Żołnierewicz, jednak trwało to bardzo krótko, bo od około 15 minuty żółto-niebieskich dopadła niemoc ofensywna. "Pierniki" odrobiły straty, uzyskały niewielką przewagę i na przerwę schodziły wygrywając 39:37.

Po odpoczynku atak Asseco rozpadł się całkowicie. Sytuację próbowali ratować: Szczotka, Jakub Garbacz (7 punktów, 4 zbiórki, 2 asysty, przechwyt), czy "szarpiący" Ponitka, ale nie przynosiło to oczekiwanych rezultatów. Torunianie bardzo dobrze bronili zarówno pod tablicami, jak i na obwodzie, powodując straty i przechodząc do zabójczych kontrataków. Gdynianie rozpaczliwie starali się skorzystać ze swojej najsilniejszej broni - rzutów dystansowych, ale dziś w żaden sposób nie mogli znaleźć drogi do kosza.

Ostatnia część spotkania to powolne dobijanie gospodarzy przez "Cukier". Przyjezdni zaczęli od 7 punktów przewagi, aby w 38 minucie powiększyć ją aż do 19 "oczek" i zakończyć cały mecz wygraną 87:69.

Bardzo dobra obrona "Twardych Pierników": wymuszenie aż 11 strat gdynian, ograniczenie skuteczności za trzy punkty do ledwie 17% i zabójcze kontry (19 punktów po szybkim ataku) to klucze do dzisiejszej porażki żółto-niebieskich. Oddaliśmy torunianom inicjatywę i oni wykorzystali to w stu procentach odnosząc cenne zwycięstwo.

Było to ostatnie spotkanie rundy zasadniczej w Gdynia Arena. Naszym ulubieńcom pozostały już tylko trzy mecze, wszystkie na wyjazdach, a pierwszy w kolejną niedzielę 15 kwietnia z AZS Koszalin. Trzymajmy kciuki, wierzmy w wygrane i spokojnie czekajmy na playoff.

Asseco Gdynia - Polski Cukier Toruń 69:87 (16:21, 21:18, 16:21, 16:27)

Asseco Gdynia: Żołnierewicz 16, Ponitka 10, Szubarga 10, Wyka 8, Garbacz 7, Put 6, Szczotka 6, Witliński 6, Jankowski 0, Kamiński 0, Pietras, Stryjewski

Polski Cukier Toruń: Mbodj 19, Gruszecki 16, Cosey 12, Wiśniewski 12, Newbill 9, Cel 7, Diduszko 5, Sulima 5, Krefft 2, Jeszke 0, Perka 0, Śnieg 0